Údržba sekačky na trávu před jarní sezónou

 

Několik důvodů proč provádět pravidelnou údržbu Vaší sekačky na trávu.

 • -    Prodloužíte životnost motoru o několik let
 • -    Prodloužíte životnost stroje o několik let
 • -    Vyhnete se problémům se startováním na jaře           
 • -    Zabráníte korozi Vašeho stroje
 • -    Vyhnete se frontám v odborném servise
 • -    Ušetříte nemalou částku za následné opravy5 kroků ke správné údržbě Vaší sekačky:

 • 1.    Údržba motoru
  •       - Kontrola a výměna oleje
  •       - Kontrola a výměna vzduchového filtru
  •       - Kontrola a výměna zapalovací svíčky
  •       - Čištění motoru
 • 2.    Nádrž a palivový systém
 • 3.    Čištění podvozku sekačky na trávu
 • 4.    Broušení žacího nože
 • 5.    Uskladnění sekačky na trávu přes zimu

 

Údržba motoru


Kontrola a výměna oleje


Nejdůležitější ze všeho je kontrola hladiny oleje. Množství oleje v motoru při uskladnění Vaší sekačky na trávu, zahradního traktoru nebo jiné zahradní techniky by měl být na stejné úrovni jako je provozní náplň motoru. Množství olejové náplně si ověřte ve Vašem návodu k použití. Olej by se měl pravidelně měnit alespoň 1x za rok. Pokud hladina oleje ve Vašem motoru nedosahuje předepsaného množství pro daný typ sekačky na trávu, zahradního traktoru nebo jiné zahradní techniky, tak v žádném případě olej nedoplňujte, ale vyměňte !!!

  Dolévání oleje do motoru je nejčastější chybou uživatelů, protože nečistoty, které jsou v motoru tam zůstanou, zatímco  výměnou oleje v motoru se vyplaví ven. Výměna oleje není náročná. Připravte si olej, nádobu na použitý olej, nálevku a klíč vhodný k Vašemu typu motoru. Vždy se řiďte návodem k obsluze a používejte pouze předepsané oleje!

Před výměnou oleje je nezbytně nutné nechat motor běžet, aby se zahřál na provozní teplotu. U každého motoru je vypouštění oleje jiné. Některé motory mají tzv. „vypouštěcí šroub“ u některých typů se olej vylévá přes napouštěcí olejové hrdlo otočením sekačky na trávu  na bok nebo lze použít sadu na výměnu oleje což není nic jiného než velká stříkačka s hadičkou a skrz nalévací hrdlo jednoduše odsajete olej z motoru.Pokud si nejste postupem jisti, nebo si na výměnu oleje netroufáte kontaktujte náš  servis

 

Vhodné jsou oleje specifikace SAE 30 nebo 10W-30, které můžete zakoupit v kategorii motorové oleje.Pamatujte, že z pravidla u větších motorů je při výměně oleje nutné vyměnit i olejový filtr, který naleznete taktéž v naší nabídce. Při kontrole a výměně oleje vždy postupujte podle návodu k obsluze, který jste dostali při koupi stroje od výrobce.

Motorové oleje

Olejové filtry

 

 

Kontrola a výměna vzduchového filtru:

 

Na benzínových motorech sekaček na trávu, zahradního traktoru nebo jiné zahradní techniky se používá nejčastěji vzduchový filtr papírový nebo molitanový. Pravidelným čištěním během sezóny prodloužíte životnost vzduchového filtru. Vzduchový filtr se ale  dokonale vyčistit nedá a je nutné ho vyměnit. Pokud motor nebude mít dostatek vzduchu, projeví se tento jev na např. na jeho nepravidelném chodu, nedostatkem výkonu apod.

Stejně jako u oleje, tak i u vzduchového filtru platí pravidelné výměny. Papírový vzduchový filtr jednoduše vyměníte, ale pokud máte na motoru vzduchový filtr molitanový je potřeba nový filtr napustit čerstvým a čistým motorovým olejem. Po napuštění filtr zabalit do např. čisté hadry a přebytečný olej vyždímat. Při kontrole a výměně vzduchového filtru vždy postupujte podle návodu k obsluze, který jste dostali při koupi stroje od výrobce.  V našem internetovém obchodě si vyberete ten správný vzduchový filtr k Vaší sekačce.

Vzduchové filtry

 

 

Kontrola a výměna zapalovací svíčky:

 

Zapalovací svíčka by se měla pravidelně čistit během sezóny. U zapalovací svíčky čistíme část, která je schovaná v motoru. Čistíme pomocí ocelového kartáče. Musíme dbát na to, abychom tlakem na kartáč nezměnili tzv. „odtrh“, což je vzdálenost mezi elektrodami.

Výměnou zapalovací svíčky docílíte spolehlivou zapalovací jiskru, spolehlivější starty a úsporu paliva. Výměnu zapalovací svíčky je vhodné provést každý rok. Pokud již budeme mít zapalovací svíčku demontovanou z motoru je vhodné vstříknout pod svíčku trochu čistého motorového oleje. Při kontrole a výměně zapalovací svíčky vždy postupujte podle návodu k obsluze, který jste dostali při koupi stroje od výrobce.

Zapalovací svíčky

 

 

Čištění motoru:

 

Po posledním sečení se musí sekačka na trávu důkladně vyčistit. Zaschlé zbytky trávy, které jsou přilepené na skeletu sekačky na trávu, je vhodné odstranit pomocí dřevěné nebo plastové škrabky. Sekačku na trávu se vyčistí pomocí kartáče a vody. Skelet sekačky můžete opláchnout zahradní  hadicí, ale vyvarujte se příliš silného proudu. Chcete-li očistit sekačku na trávu zespod od nečistot, měla by se sekačka překlopit dozadu, tak aby zapalovací svíčka směřovala nahoru. Pokud bude v sekačce na trávu olej  a  nakloní na bok, hrozí riziko, že se olej dostane do vzduchového filtru nebo výfuku - hrozí větší poškození motoru. Při čištění stroje vždy postupujte podle návodu k obsluze, který jste dostali při koupi stroje od výrobce.

 

Nádrž a palivový systém

 

V první řadě je důležité odčerpat z nádrže veškeré palivo. Pamatujte ale i na to, že malý zbytek paliva zůstane v plovákové komoře karburátoru. Proto je nezbytně nutné, aby jste stroj nechali běžet až do jeho samovolného zastavení.

Důvod je prostý – palivo (natural 95) má dle výrobců benzínu skladovatelnost max 6 týdnů od výroby(nikoliv od nákupu u pumpy). Po této době palivo ztrácí své vlastnosti. Nejen, že na jaře nenastartujete z důvodu ztráty zápalnosti, ale může dojít k poškození karburátoru což se projeví např. kolísáním otáček a v horším případě k zaseknutí sacího ventilu. Nespotřebované palivo v žádném případě neskladujte.

K prodloužení životnosti paliva existuje řada přípravků jako jsou stabilizátory paliva a různá aditiva, ale čerstvý benzín nic nenahradí. Pokud by jste nemohli z jakýchkoliv důvodů palivo zcela vypustit použijte tedy stabilizátor paliva. Postupujte vždy podle návodu výrobce daného prostředku, protože dávkování stabilizátoru paliva se může lišit. Pokud palivo smícháte s těmito prostředky, tak nechejte stroj alespoň 2 minuty běžet , aby se tyto prostředky dostaly i do motoru a karburátoru.

Stabilizátory paliva

 

 

 

Čištění podvozku sekačky na trávu

 

Po posledním sečení se musí sekačka na trávu důkladně vyčistit. Zaschlé zbytky trávy, které jsou přilepené na skeletu sekačky na trávu, je vhodné odstranit pomocí dřevěné nebo plastové škrabky. Sekačku na trávu se vyčistí pomocí kartáče a vody. Skelet sekačky můžete opláchnout zahradní  hadicí, ale vyvarujte se příliš silného proudu. Chcete-li očistit sekačku na trávu zespod od nečistot, měla by se sekačka překlopit dozadu, tak aby zapalovací svíčka směřovala nahoru. Pokud bude v sekačce na trávu olej  a  nakloní na bok, hrozí riziko, že se olej dostane do vzduchového filtru nebo výfuku - hrozí větší poškození motoru. Při čištění stroje vždy postupujte podle návodu k obsluze, který jste dostali při koupi stroje od výrobce.

 

 

 

Broušení žacího nože

 

Stejně jako jsme čistili skelet sekačky na trávu tak i žací nůž je potřeba očistit od zaschlých nečistot a správně nabrousit. Správně nabroušený žací nůž je základem pro to, aby Váš trávník byl pěkně a rovně střižený.  Samotné broušení nože však nestačí dále je ještě potřeba žací nůž vyvážit. Pokud je stroj ohnutý nebo neodborně broušený může se to projevit na zvýšených vibracích Vaší sekačky na trávu a jiné zahradní techniky. Žací nůž musí být nepoškozený, pokud jsou na Vašem noži rýhy, trhliny nebo jiné mechanické poškození ihned ho vyměňte, protože práce s takovým nožem je velmi nebezpečná ! Broušení nože se doporučuje každých 25 hodin provozu s ohledem na povahu terénu.  Při čištění, kontrole a výměně žacího nože vždy postupujte podle návodu k obsluze, který jste dostali při koupi stroje od výrobce. Pokud Váš žací nůž již není to co býval, určitě oceníte široký výběr žacích nožů v našem obchodě.

Žací nože

  

 

Uskladnění sekačky na trávu

 

Pokud jste úspěšně dokončili údržbu máte před sebou rozhodnutí kam s Vaším pomocníkem na zimu. Jako ideální je sekačku na trávu, zahradní traktor nebo jinou zahradní techniku přikrýt do suché pokud možno bezprašné místnosti kde i v tuhých mrazech neklesá pod 0°C. Toto je obzvláště důležité u veškeré zahradní techniky, která je vybavena baterií.  Sekačku skladujte v „normální poloze“ – v žádném případě ji nezavěšujte, nenaklápějte ani jinak nepodpírejte !!!! Při skladování  vždy postupujte podle návodu k obsluze, který jste dostali při koupi stroje od výrobce.

 

Cenově výhodné sady pro údržbu motorů

V našem obchodě jsme pro Vás připravili cenově zvýhodněné sady pro údržbu motorů,  které obsahují vždy kompletní náhradní díly, které budete potřebovat k Vaší údržbě sekačky.

 


Pamatujte však, že tyto pravidelné údržby by se měly provádět v odborném servise.
U zahradních traktorů je rozsah prohlídky podstatně větší je nutné seřídit a promazat vodící kladky řemenů, dopnout řemeny dobít akumulátor atd.

 Informace v tomto článku jsou pouze informativního charakteru a mohou se lišit v závislosti na typu stroje a motoru. Vždy si pečlivě prostudujte návod k obsluze.

Pokud potřebujete poradit kontaktujte nás na adrese info Zavináč sekacky-online Tečka cz .

E-mailový zpravodaj

Informace o novinkách a akcích na Váš e-mail.

Přihlášení
kontakt
Zákaznická linka po-pá 8:30-17:00h
info Zavináč sekacky-online Tečka cz
+420 491 483 489

Nenašli jste zboží, které hledáte? Napište si o něj.

Kontakt:

Vaše přání:
Aktuality
Údržba sekačky na trávu

Údržba sekačky na trávu

Poradíme Vám co je potřeba udělat pro to, aby jste se vyhnuli problémům s jarním startem a ušetřili za zbytečné opravy, kterým můžete předejít pravidelnou údržbou Vaší sekačky na trávu. více ...

01.04.2022
VARES - kvalitní český výrobce

VARES - kvalitní český výrobce

28.06.2019

optimalizace PageRank.cz